ՖՐԱՆՍԻԱՅԻ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅԱՆ ԱՅՑԸ ՄԵՐ ՀԱՄԱԼՍԱՐԱՆ
Ստրասբուրգի ազգային բարձրագույն ճարտարապետական դպրոցի և Երևանի ճարտարապետության և շինարարության պետական համալսարանի 2009թ. նոյեմբերին ստորագրված համագործակցության համաձայնագրի շրջանակում Ստրասբուրրգի ազգային բարձրագույն դպրոցի պատվիրակությունը ռեկտոր Ֆիլիպ Բաքի ղեկավարությամբ փետրվարի 24-ին եղավ համալսարանում:
Պատվիրակության հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվեց համագործակցության հեռանկարները, մասնավորապես առաջիկայում կայանալիք երկու բուհերի ուսանողներից և դասախոսներից կազմված խմբի քաղաքաշինական համատեղ նախագծի իրականացման հետ կապված խնդիրներ, որը տեղի կունենա Իտալիայի Ֆանանո քաղաքում: Քաղաքաշինական թեման առաջադրվելու է Ֆանոնոյի քաղաքապետարանի կողմից:
Համալսարանի ռեկտոր Հովհաննես Թոքմաջյանը բարձր գնահատեց Ստրասբուրգի ազգային բարձրագույն ճարտարապետական դպրոցի հետ համալսարանի համագործակցությունը, ընդգծելով, որ Ֆրանսիան, որպես մշակույթի և գիտակրթական կենտրոն, միշտ առանձնահատուկ գնահատանքի է արժանացել` հանդիսանալով ճաշակի ձևավորման յուրահատուկ չափանիշ:

French delegation visited YSUAC
Within the agreement signed between the Strasbourg National Higher School of Architecture and the Yerevan State University of Architecture and Construction in November 2009, a delegation of SNHSA. Led by Rector Philip Bach visited YSUAC on February 34.
During the meeting, perspectives of cooperation, in particular issues related to the discussion in Fanano, Italy of upcoming joint civil engineering project to be implemented by students and faculty of both universities, were addressed. The topic will be suggested by the Mayor’s Office of Fanano.
YSUAC Rector Hovhannes Tokmajyan appreciated the cooperation with SNHSA, emphasizing that France, as an international cultural, research and education center, has always been ranked high, offering unique criteria for taste.